Jak se vyhnout podvodům při koupi ojetého auta

Koupě ojetého auta představuje velkou investici, proto je důležité se před podvodníky chránit. Může to být těžké, protože podvodníci jsou často velmi přesvědčiví. I přesto je možné si být jistí, že koupíte kvalitní ojeté auto. Jak se vyvarovat podvodům? Článek vám představí několik efektivních rad, jak se před podvody chránit.

Prohlédněte auto osobně

Nezávisí na tom, zda kupujete vozidlo od soukromého prodejce nebo od autorizovaného prodejce, důkladná prohlídka vozu vám poskytne informace o jeho stavu. Před prohlídkou vozu se doporučuje pečlivě pročíst servisní knížku, abyste měli přehled o tom, jaký servisní úkon auto prodělalo.

Kontrolujte exteriér vozu, dívejte se na laku, karoserie a pneumatiky pro známky poškození či opotřebení. Podívejte se také na interiér vozu a zkontrolujte, zda jsou všechny funkce fungovat správně. Zeptejte se prodejce, zda je možné auto vyzkoušet a využít všech funkcí, abyste se ujistili, že vše funguje správně.

Získávejte informace o předchozím majiteli

Existuje mnoho věcí, na které je třeba si dát pozor při koupi ojetého auta. Jedním způsobem, jak se vyhnout podvodům, je získávání informací o předchozím majiteli.

Před nákupem je vhodné se ujistit, že je vůz registrován na jeho současného majitele. To lze provést na internetu pomocí nástrojů, jako je například Rejstřík vozidel Ministerstva dopravy. Další informace lze získat požádáním správce evidenčního údaje o záznamu o technických prohlídkách a servisních záznamech. Kontrola historie auta vám poskytne informace o tom, jestli měli předchozí majitelé auto v dobrém stavu a uschovávali servisní záznamy.

Ověřte technický stav auta

Při koupi ojetého auta je důležité prověřit jeho technický stav. Ověření probíhá jak testem dynamických vlastností, tak externím prohlídnutím auta. Předně je třeba si ověřit, zda auto nemá žádné zjevné známky poškození, například koroze karoserie, škrábance nebo třeba špatně fungující elektrické vybavení. Kromě toho je dobré si dohledat historii auta, abyste si byli jistí, že bylo v minulosti správně a pravidelně servisováno.

Následuje dynamická zkouška, která může být prováděna na zkušební dráze, nebo jen na běžných silnicích. Zde se kontroluje výkon motoru, funkčnost brzd a posilovače řízení, zvuk motoru a funkčnost ostatního technického vybavení. Když auto projde všemi těmito kontrolami, můžete si být jisti, že je v dobrém technickém stavu a můžete se bez obav pustit do nákupu.