Výhody a nevýhody leasingu pro nákup ojetých vozidel

Leasing ojetých vozidel může být skvělou volbou, pokud hledáte cestu, jak pořídit vozidlo s menším finančním náklady. Leasing je užitečným nástrojem pro ty, kteří nemají nutnost nebo finanční možnosti koupit si nový vůz. Níže se budeme zabývat výhodami a nevýhodami leasingu ojetých vozidel. Je důležité si uvědomit, že existuje několik rizik, které byste měli při leasingu ojetých vozidel vzít v úvahu.

Výhody leasingu ojetých vozidel

Náklady na leasing jsou mnohem nižší než u nového vozidla a jedinou finanční zátěží je počáteční poplatek a měsíční splátky. Když přijde na leasing ojetých vozidel, nejvýraznější výhodou je, že náklady na pojistné budou mnohem nižší, protože ceny ojetých aut jsou nižší. Navíc je možné využít nízké úrokové sazby a nízké měsíční splátky.

Je také důležité mít na paměti, že pokud se rozhodnete pro leasing ojetého vozidla, můžete si být jisti, že budete mít přístup k velkému množství vozidel, ze kterých si můžete vybrat. Kromě toho budete také mít přístup k různým značkám a modely, které jsou dostupné v různých cenových kategoriích. Vyhnete se také potížím s prodejem, protože leasingová společnost se postará o všechny potřebné úkony.

Nevýhody leasingu ojetých vozidel

První nevýhodou je, že leasingová společnost si klade vysoké nároky na bonitu, což může pro někoho být problematické. Dalším rizikem je, že leasingová společnost si může stanovit příliš vysoké měsíční splátky, čímž může být dražší než jiné možnosti financování. Navíc, leasingové smlouvy obvykle obsahují klauzuli o závaznosti po celou dobu leasingu, což znamená, že žadatel nemůže smlouvu vypovědět ani předčasně splatit. Toto může být pro někoho nepraktické.

Navíc, v případě, že leasingová společnost vysloví nesouhlas s prodloužením smlouvy, žadatel nemá možnost koupit vozidlo. Toto může být problém, pokud žadatel potřebuje vlastnit vozidlo, nebo je závislý na leasingu na delší dobu. Další nevýhodou je, že nájemce musí platit pojištění i po skončení leasingu a musí počítat s možností, že bude muset hradit opravy, pokud vzniknou během trvání smlouvy. To všechno může značně prodražit nákup ojetého vozidla prostřednictvím leasingu.

Rizika spojená s leasingem ojetých vozidel

Rizika spojená s leasingem ojetých vozidel jsou především spojena se stavem vozidla. Lidé často předpokládají, že ojeté vozidlo je po celou dobu jeho leasingu v dobrém stavu. To však nemusí být pravda. I když obecně prodejci ojetých vozidel projdou kvalitativní kontrolou, některá vozidla mohou být stále ve špatném stavu a přinést leasingové společnosti značné náklady. Také by mohlo dojít k nehospodárnému užívání, protože žádná smlouva o leasingu obvykle neomezují ty, kteří ho používají, v tom, kolik často a jak si mohou jejich vozidlo užívat. To může vést k opotřebení vozidla a k nárůstu nákladů pro leasingovou společnost.

Kromě toho existují další rizika spojená s leasingem ojetých vozidel. Například by mohlo dojít k předčasnému ukončení smlouvy leasingu po dobu delší než je obvyklé. To by znamenalo, že leasingová společnost by byla nucena ponechat si zálohu, kterou vybrala od klienta, jako formu kompenzace za neplněnou dobu leasingu. Existuje také riziko, že klient po uplynutí doby leasingu bude mít problémy s vrácením vozidla leasingové společnosti.